НАРИС ІСТОРІЇ СЕЛА КАВСЬКО

кам'янa добa [зміст]

Старовинне село Кавсько, згадка про яке сягає ХІV століття, розташоване на межі Дрогобицького та Стрийського районів. Село розкинулось на лівобережжі річки Колодниці, притоки Дністра, в мальовничій місцевості. Через село пролягає гостинець, який з'єднує Дрогобич, Стрий, та Самбір. Назва села, за переказами місцевих жителів, є спадковою від пана Кавецького, якому в сиву давнину належало село.

Під час археологічних розкопок, які були проведені в 1956-57рр на території Кавська відкрито сліди поселення кам'яної доби і городища з княжих часів (11-13ст). Табличка на вїзді Сліди поселень на наших теренах сягають доби так званої лінійно-стрічкової кераміки. Їх залишили по собі північні (нордійські) племена, які прийшли зі Шлеська, шляхом вздовж Вісли і Сяну1.

Первісною батьківщиною цих племен були землі вздовж середньої течії Дунаю та його приток. У середині V тис. до н.е. у пошуках нових земель частина цього населення пересилилась через долину у Західних Карпатах на території сьогоднішніх Німеччини і Польщі, а також західних областей України до р. Дністер у Прикарпатті, та р. Горинь на Волині. Це були землеробські племена, яких приваблювали у Подністров'я, крім земель, цілком можливо, численні соляні джерела Стрийщини і Дрогобиччини.

Новоприбулі племена шлеського походження залишили по собі могили в кількох місцевостях Стрийщини (Кавсько, Підгірці, Хромогорб). Могилу в Кавську досліджував К. Бернякович у 1957р. З Державного Історичного Музею у Львові і знайшов в ній спалений людський кістяк, як доказ тодішньої віри в очищуючу силу вогню перед відходом у містичне життя "на тому світі". Біля могили він виявив сліди більшого праісторичного поселення у виді вогнищ, господарських ям, різного крем'яного і кам'яного знаряддя та кілька глиняних посудин, оздоблених ще до випалу прикметними відтисками шнурка. За формою глиняного посуду ці поховання відносяться до бронзової доби (поч. і сер. II тисячоліття до н.е.).


останки городища [зміст]

Окрему групу пам'яток стародавньої історії с.Кавсько становлять останки городища- укріпленого поселення раннього середньовіччя. Залишки таких городищ- земляні вали й рови будованих за загальноприйнятим в Україні зразком, збереглися в Підгірцях, Вівні, Станкові, Голобутові2. Такі укріплення-замки правили за осідки адміністративної влади, та водночас боронили границі держави та сухопутних шляхів. Про існування города і замку на території Кавська до нас не дійшли планові джерела. Це могли б виявити тільки майбутні дослідження істориків.

Згадка про існування городища у Кавську є в польського історика Стрия А. Прохаски. На існування замку вказує назва прірва. На краю села, де збереглися його сліди, це місце люди назвали прірвою - за народним переказом- якщо когось взяли до замку, то "пропав як у прірву".


під Польщею [зміст]

У 1387р. польські війська зайняли Галичину і прилучили її до Польщі. Наш край опинився під польським пануванням аж до 1772 року. Захопивши українські землі польська шляхта зразу почала в